Baroque. Only in Versailles.

Saturday, December 15, 2012


Podczas pobyty w Paryżu jeden dzień poświęciliśmy na wycieczkę do Wersalu.
Wersal to spokojne miasteczko na obrzeżach Paryża, jednak chyba każdemu miejsce to kojarzy się przede wszystkim (a może wyłączenie) z królewskim pałacem oraz kompleksem ogrodowo-parkowym. Miejsce to jest chyba najwspanialszym i najokazalszym dziełem francuskiego Baroku, symbolem monarchii absolutnej. Rozmach i przepych z jakim zostało wykonane wręcz zwala z nóg.
Pałac robi imponujące wrażenie - tak z zewnątrz, jak i od środka. Mieści się w nim 700 pomieszczeń, ale dla turystów udostępnionych zostało "jedynie" 120. Wszystkie wręcz kipią bogactwem. Z każdej ściany i sufitu na turystów spoglądają liczne wizerunki monarchów oraz malowidła przedstawiające sceny z ich życia. Każdy detal dopracowany jest w najdrobniejszych szczegółach, wszystko ocieka złotem.
Mnie najbardziej (pewnie każdego) zachwyciła Galeria Zwierciadlana - pomieszczenie mające 74 metry długości i 10 metrów szerokości, którego sklepienie ozdabiają malowidła ukazujące największe zwycięstwa Francji. W pomieszczeniu tym jest 17 ogromnych okien, które wychodzą na park - okna te odbijają się w takiej samej liczbie luster na przeciwległej ścianie. Efekt piorunujący. Tego się nie da opisać.
Natomiast najbardziej rozbawiła mnie jadalnia - nie samo pomieszczenie, ale sposób korzystania z niej. Otóż przy stole spożywała posiłek jedynie para królewska. Księżne oraz książęta siedzieli na oddalonych od stołu pufach jako widzowie, a za nimi stali pozostali gapie - czy byli to mieszkańcy dworu czy również "chętni" z ulicy - nie doczytałam ;)
Co się zaś tyczy terenu otaczającego pałac to jest on nie mniej imponujący. Park wersalski zajmuje 800 ha, w nim jest ogród o wielkości 250 akrów. Po wyjściu z pałacu na tarasy nie widać końca parku. Ja widziałam to miejsce na początku zimy i chociaż zieleniła się już tylko trawa i niektóre drzewa to byłam pod ogromnym wrażeniem. Jestem szalenie ciekawa jak to miejsce wygląda wiosną lub latem - musi być magiczne!

Co do stroju to uznałam, że będąc w Wersalu trzeba postawić na barokowy przepych. Oczywiście na ile pozwalają ramy wycieczki i zwiedzania. Sami rozumiecie, że nie jest to max barokowej stylizacji, ale na tle turystów i tak wyglądałam cokolwiek inaczej ;)

I zdjęcia wewnątrz pałacu.

Photos inside the palace.Żakiet (jacket): ZARA
Gorset (corset): H&M
Spódnica (skirt): ZARA
Szpilki (heels): Mohito
Torebka (clutch): Reserved
Biżeteria (jewlery): no name

12 comments:

 1. ja byłam w St Petersburgu w pałacu zimowym - to samo heheh taka kopia:) no ba tez bym postawila na barok syle :)

  ReplyDelete
 2. I like your look!!!
  I’m your new follower!!
  If you like mine, do the same!!
  Freaky Friday

  Freaky Friday Facebook Fan Page

  ReplyDelete
 3. haha, smieszna jesteś. myślę, że ludzie patrzyli się na ciebie, bo dziwili się, jak ktoś może zwiedzać w szpilkach i takim niepraktycznym stroju. i raczej byłas dla nich pośmiewiskiem...
  następne- wersal jest rokokowy, nie barokowy ;]
  aha, i jak chcesz być taką faszynistką to może nie zapominaj myć włosów hehe

  ReplyDelete
  Replies
  1. Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby, mimo to odpowiem:
   - zwiedzać mogę w czym chcę i w czym mi wygodnie - od drewniaków po szpilki. Zwiedzalam jednak w kozakach, które to zdjęłam tylko do zdjęć, więc możesz odetchnąć z ulgą - nie naraziłam się na śmieszność.
   - Wersal jest barokowy. Rokoko zwane jest inaczej "późnym barokiem" i powstało jako sprzeciw Barokowi, jego wielkości, symetrii, szczególnie widocznym w Wersalu właśnie...
   - Taki baczny obserwator(-ka) jak ty powinien zauważyć, że podczas robienia zdjęć padało, więc nic dziwnego, że włosy miałam mokre. Tak wyglądają (niestety), gdy dostaną wilgoci.

   Przykro mi z powodu Twoich braków w wykształceniu i kulturze - o ile pierwsze możesz nadrobić, to chamstwo zapewne już Ci zostanie.

   Delete
 4. piękne masz szpilki! takie klasyczne :)!

  ReplyDelete
 5. świetnie :)


  zapraszam do mnie w wolnej chwili :)

  ReplyDelete
 6. masz wspaniałego bloga! będzie mi miło jeśli spodoba Ci się mój i również go zaobserwujesz ;))

  ReplyDelete
 7. Nice photos! I like the choker necklace.


  Christmas giveaway
  http://chocolate-sarcasm.blogspot.com/2012/12/christmas-giveaway-from-chicnova.html

  ReplyDelete
 8. co za fantastyczne tło, mmm ;) Pozdrawiam

  ReplyDelete